Yuka Toys

Küçük Adımlar Erken Eğitim Seti

Küçük Adımlar Erken Eğitim Seti
Küçük Adımlar Erken Eğitim Seti
Kategori : Otizm Kitapları
Ürün Adı : Küçük Adımlar Erken Eğitim Seti
: 78,70 TL + KDV
Fiyat : 85,00 TL
85,00 TL
Adet :

Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı

Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı Avustralya'da Macquarie Üniversitesi'nde hazırlanmış olan Macquarie Gelişimsel Geriliği Olan Çocuklar Programına dayalı olarak geliştirilmiştir. Küçük Adımlar, 0-4 yaş arasındaki gelişimsel geriliği olan çocuklara yönelik bir erken eğitim programıdır.
Küçük Adımlar gelişimsel geriliği olan çocukların anne-babalarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Çocuğun ev ortamında eğitilebilmesi için kolayca uygulanabilir ilkeler sunmaktadır:

                1. Bu program zihin özürlü çocukların olası en normal yaşamları sürdürmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

                2. Terapötik değil, eğitsel bir programdır. Diğer bir değişle, sorunların altında yatan nedenleri giderici terapi uygulamayı değil, çocuğun öğrenmeye hazır olduğu becerileri ona öğretmeyi hedefler.

                3. Normal gelişim becerilerini öğretir. Programda yer alan beceriler, çocukların gelişim sürecinde kendiliklerinden edindikleri ve ileriki gelişmelerine yardımcı olan becerilerdir.

               4. Küçük adımlarla öğretilir.

                5. Program titiz bir değerlendirme sürecine dayanmaktadır. Özürlü çocukların öğrenmeleri, uygun zamanda uygun beceriyle karşılaştıklarında en verimli olur. Bu nedenle, öğretim başlamadan önce, çocuğun tam olarak neleri yapabildiğini ve, dolayısıyla, bir sonraki aşamada neleri öğrenebileceğini belirlemeye zaman ayrılmalıdır.

                6. Çocuklar amaçlara ulaşmaya çalışırlar. Herhangi bir zamanda bir çocuğun öğrenmekte olduğu becerilere, çocuğun amaçları denir. Amaçlar, çocuğun beceriyi kazandığında ne yapıyor olacağını betimler.

                7. Her çocuğun bireysel bir programı vardır. Çocuğun herhangi bir zamanda geçerli olan amaçları o çocuğun "programı" olarak adlandırılır.


 

Küçük Adımlar’ın Kapsamı  

Kitap 1-Küçük Adımlara Giriş

Kitap 2-Çocuğunuzun Programı

Kitap 3-İletişim Becerileri

Kitap 4-Büyük Kas Becerileri

Kitap 5-Küçük Kas Becerileri

Kitap 6-Alıcı  Dil Becerileri

Kitap 7-Kişisel ve Toplumsal Beceriler

Kitap 8-Gelişim Becerileri Envanteri  

 

Küçük Adımlar İstanbul Zihin Engellilere Destek Derneği tarafından Türkiye'ye getirilmiş ve Anadolu Üniversitesi öğretim elemanları tarafından Türkçeye çevirisi ve uyarlaması yapılmıştır. Türkçeye çevrildikten sonra ilk baskıları aynı dernek tarafından, daha sonraki baskıları ise, istanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılarak ailelere ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Şu anda Özel Eğitim Bölümü bulunan pek çok üniversitede Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı'nın uygulaması dernekle imzalanan protokoller sonucu gerçekleştirilmektedir. 2007-2008 öğretim yılında Anadolu Üniversitesinde, Doç.Dr. E. Sema Batu'nun danışmanlığında, gerek lisans gerekse yüksek lisans öğrencileri aracılığıyla altı aileye hizmet ulaştırılmıştır. Öğrenciler çalışmalarını dönem içerisinde aylık görüşmelerde danışmanlarına aktararak dönütler almakta ve bir dönem boyunca sürdürmektedirler.

Kitapların içeriği:

1. Kitap: Küçük Adımlara Giriş
Küçük Adımlar'ın temellerini anlatmakta ve programı kullanma ortamında çocuğunuzun bu amaçlara ulaşmasına nasıl yardımcı olacağınızı açıklamaktadır.

2. Kitap: Çocuğunuzun Programı
Çocuğunuz için nasıl amaç saptayacağınızı ve ev ortamında çocuğunuzun bu amaçlara ulaşmasına nasıl yardımcı olacağınızı açıklamaktadır.

3. Kitap: İletişim Becerileri
Konuşma öncesi ve konuşma düzeylerinde dil edinimini içermektedir. Dil, toplumsal etkileşim bağlamında ele alınmakta ve dil becerileri oyunla ve günlük etkinliklerle öğrenilmektedir.

4. Kitap: Büyük Kas Becerileri
Vücudun büyük kaslarını içeren becerilerini anlatmaktadır. Bunların çocuğun oturmasını, emeklemesini, yürümesini, tırmanmasını, topu tutmasını vb. sağlayan becerilerdir. Bu kitap, engelli küçük çocuklarla deneyimi olan fizyoterapistlerce hazırlanmıştır.

5. Kitap: Küçük Kas Becerileri
Küçük Kas Becerileri, ellerin ve gözlerin küçük kaslarını kullanan becerilerdir. Bebeğin annesinin parmağını ilk tutuşundan çizim yapma ve kesme gibi karmaşık becerilere kadar pek çok beceriyi içermektedir. Ayrıca bu kitapta, problem çözme becerilerinin, renk, şekil ve büyüklük gibi kavramların edinimi de ele alınmaktadır.

6. Kitap: Alıcı Dil Becerileri
Başkalarının dilini anlama becerilerine, alıcı dil becerileri denmektedir. Bu beceriler, başkalarının ne dediğine dikkati yöneltmeyi, talimatları izlemeyi ve hepsinden önemlisi, dili kullanma becerilerinin gerçekleşmesini sağlar.

7. Kitap: Kişisel ve Toplumsal Beceriler
Çocukların başkalarıyla ilişkide bulunmalarını, oynamalarını ve yemek yeme, tuvalet becerileri, giyinme, hijyen becerileri gibi becerilerde bağımsızlık kazanmalarını sağlayan beceriler ele alınmaktadır.

8. Kitap: Gelişim Becerileri Envanteri
GBE, Küçük Adımlar'ın parçalarını bütünleştirmektedir. Çocuğu değerlendirmek ve amaç hazırlamaya rehberlik etmek için kullanılan kontrol listesinden oluşmaktadır.
(Arka Kapak)

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed'de Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Kapat
    IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.